CLICK HERE TO REVIEW THE FINAL 20 19 ORDER OF MERIT

2019 Zone 2 Jr Championship @ Gallagher’s Canyon

Order of Merit Points
Order of Merit Winner Cooper Humphries 304
Order of Merit Runner-Up Justin Towill 294
Order of Merit 2nd  |Runner Up Matt Hopley 252.5
Order of Merit 3rd  Runner Up Ryan Vest 247
2 – Day Total Score
Overall Boys Champion Cooper Humphries 145
Jr Low Gross Champion Justin Towill 149
Jr 2nd Low Gross Braedon Cooper 152
Jr 3rd  Low Gross Hunter Penalva 157 R
Jr 4th  Low Gross Brandon Frechette 157
Jr 5th  Low Gross Kaeden Miles 158
Jr Low Net Winner Cole de Gruchy 146
Juv Low Gross Champion Adam Niles 146
Juv 2nd Low Gross Kyle Mayner 150 R
Juv 3rd  Low Gross Matt Hopley 150
Juv 4th  Low Gross Jeremy Laverdiere 155
Juv 5th  Low Gross Austin Armanini 162
Juv 6th   Low Gross Nick Barbosa 163 R
Juv 7th   Low Gross Jake Sabbagh 163
Juv 8th   Low Gross Graysen Lesiuk 163
Juv 9th   Low Gross Arman Deol 164
Juv Low Net Winner Jaden Severson 147 R
Ban Low Gross Champion Cooper Humphries 145
Ban 2nd Low Gross Ryan Vest 147
Ban 3rd  Low Gross Hayden Roberts 158
Ban 4th  Low Gross Braxton MacDonald 163
Ban 5th  Low Gross Will Lockwood 183
Ban Low Net Winner Jaden Snitnysky
Kendra Jones-Munk
149

2019 Sportsperson of the Year:  Kendra Jones-Munk

TALKING ROCK RESULTS – May 26, 2019

OVERALL LOW GROSS

Cooper Humphries – 68

Vernon GC

OVERALL LOW NET

Breanna MacPherson – 66

Two Eagles GC

 
JUNIOR – 17–18 YEARS  
Junior Low Gross Justin Towill, Kelowna GCC 73
Junior Low Net Kaeden Miles, Kelowna GCC 73
Junior 2nd Low Gross Brandon Frechette, Okangan GC 78
Junior 2nd Low Net Cam Davie, Penticton GC 79
     
JUVENILE 15-16 YEARS  
Juvenile Low Gross Adam Niles, Rivershore Links 73
Juvenile Low Net Jake Sabbagh, Kelowna GCC 71
Juvenile 2nd Low Gross Jeremy Laverdiere, Kelowna GCC 77
Juvenile 2nd Low Net Grady, Lancaster, Penticton GC 76
     
BANTAM 14 & UNDER    
Bantam Low Gross Braxton McDonald, Vernon GCC 76
Bantam Low Net Hunter Laing, Kelowna GCC 70
Bantam 2nd Low Gross Wyatt Roberts, Kelowna GCC 78
Bantam 2nd Low Net Stefan Wojdenski, Kelowna GCC 71
     

SHUSWAP LAKE ESTATES RESULTS – May 25, 2019

OVERALL LOW GROSS

Cooper Humphries – 72

Vernon GC

OVERALL LOW NET

Carleigh Quiring – 67

Two Eagles GC

 
JUNIOR – 17–18 YEARS  
Junior Low Gross Justin Towill, Kelowna GCC 75
Junior Low Net Breanna MacPherson, Two Eagles GC 71
Junior 2nd Low Gross Cam Davie, Penticton GC 79
Junior 2nd Low Net Kendra Jones Monk 77
Junior 3rd Low Gross Brandon Frechette, Okangan GC 82
     
JUVENILE 15-16 YEARS  
Juvenile Low Gross Jeremy Laverdiere, Kelowna GCC 78
Juvenile Low Net Sirrus Adolph, Lillolet GC 75
Juvenile 2nd low Gross Matt Hopley, Gallaghers Canyon GC 78
Juvenile 2nd Low Net Trey Dergousoff, The Dunes GC 77
Juvenile 3rd Low Gross Adam Niles, Rivershore Links 80
     
BANTAM 14 & UNDER    
Bantam Low Gross Ryan Vest, Gallaghers Canyon GCC 73
Bantam Low Net Will Lockwood, Vernon GCC 71
Bantam 2nd Low Gross Braxton McDonald, Vernon GCC 73
Bantam 2nd Low Net Hunter Laing, Kelowna GCC 73
Bantam 3rd Low Gross Stefan Wojdenski, Kelowna GCC 81

 

RESULTS – SALMON ARM MAY 12, 2019

      Overall Low Gross – 72                               Overall Low Net  – 69    

              Ryan Vest                                               Breanna MacPherson

    Predator Ridge GCC                                          Two Eagles GC     

Flight A – 17 – 18 Yrs
Junior Low Gross Cam Davie, Penticton GC 75
Junior Low Net Justin Towell – Kelowna GCC 75
Junior 2nd Low Gross Kaeden Miles – Kelowna GCC 82
     
Flight B – 15 – 16 Yrs
Juvenile Low Gross Matt Hopley – Kelowna GCC 74
Juvenile Low Net Jeremy Laverdiere – Kelowna GCC 70
Juvenile 2nd Low Gross Graysen Lesiuk – Vernon GCC 74
Juvenile 2nd Low Net Jaiden Severson – Two Eagles GC 72
Flight C – 14 Yrs and under  
Bantam Low Gross Brandon McDonald – Okangan GC 75
Bantam Low Net Hunter Laing – Kelowna GCC 64
Bantam 2nd Low Gross Carter Jones 78
Bantam 2nd Low Net Ben Harrington 66

Juvenile 3rd Low Gross           Tim Hachey – Osoyoos Desert GCC                                  83

RESULTS – SHUSWAP NATIONAL MAY 11, 2019

    Overall Low Gross – 71                Overall Low Net  – 71    

            Matt Hopley                                 Ryan Tattersall

Gallagher’s Canyone GCC                 Two Eagles GC      

Flight A – 17 – 18 Yrs
Junior Low Gross Cam Davie, Penticton GC 76
Junior Low Net Breanna MacPherson 78
Junior 2nd Low Gross Kaeden Miles – Kelowna GCC 82
     
Flight B – 15 – 16 Yrs
Juvenile Low Gross Graysen Lesiuk – Vernon GCC 74
Juvenile Low Net Jaiden Severson – Vernon GC 75
Juvenile 2nd Low Gross Jake Sabbagh – Kelowna GCC 83
Juvenile 2nd Low Net Jeremy Laverdiere – Kelowna GCC  77
Flight C – 14 Yrs and under  
Bantam Low Gross Brandon McDonald, Okanagan GC
76
Bantam Low Net Anna Hopley, Gallagher’s Canyon GC 71
Bantam 2nd Low Gross Ryan Vest, PRedator Ridge GC 83
Bantam 2nd Low Net Hunter Laing 73

Juvenile 3rd Low Gross           Tim Hachey – Osoyoos Desert GCC                 84

 

RESULTS – KELOWNA GOLF & CC – MAY 5

OVERALL LOW GROSS – 73

JUSTIN TOWILL

KELOWNA GCC

 

OVERALL LOW NET – 68

JEREMY LAVERDIERE

KELOWNA GCC

 

Flight A – 17 – 18 Yrs
Junior Low Gross Kaeden Miles – Kelowna GCC 75
Junior Low Net Eithen Reiber – Okanagan GC 71
Junior 2nd Low Gross George Wilkins – Okanagan GC 76
Junior 2nd Low Net Breanna MacPherson – Two Eagles GC 73
 Flight B – 15 – 16 Yrs    
Juvenile Low Gross Adam Niles – Rivershore Golf Links 74
Juvenile Low Net Kyle Mayner – Kelowna GCC 71
Juvenile 2nd Low Gross Jake Sabbagh – Kelowna GCC 75
Juvenile 2nd Low Net Jaden Severson – Two Eagles GC 73
 Flight C – 14 Yrs and under  
Bantam Low Gross Tim Hachey – Osoyoos GC 75
Bantam Low Net Cameron Bibby-Fox – Okanagan GC 65
Bantam 2nd Low Gross Cooper Humphreys – Vernon GC 75
Bantam 2nd Low Net Oakley Mayner – Kelowna GCC 71

                 RESULTS – KELOWNA SPRINGS, MAY 4TH

OVERALL LOW GROSS – 69

GEORGE WILKINS

OKANAGAN GOLF CLUB

 

OVERALL LOW NET – 64

OLIVIA MCCARTEN

Two Eagles Golf Club

 

Flight A – 17 – 18 Yrs
Junior Low Gross Kaeden Miles – Kelowna GCC 72
Junior Low Net Jack McClennan – Penticton GC 70
Junior 2nd Low Gross Cam Davie – Penticton GC 75
Junior 2nd Low Net Breanna MacPherson – Two Eagles GC 72
 Flight B – 15 – 16 Yrs    
Juvenile Low Gross Graysen Lesiuk – Kelowna GCC 71
Juvenile Low Net Jake Sabbagh – Kelowna GCC 69
Juvenile 2nd Low Gross Kyle Mayner – Kelowna GCC 72
Juvenile 2nd Low Net Ryan Tattersall – Two Eagles GC 69
 Flight C – 14 Yrs and under  
Bantam Low Gross Ryan Vest – Predator Ridge GCC 74
Bantam Low Net Cameron Bibby-Fox – Kelowna GCC 58
Bantam 2nd Low Gross Cooper Humphreys – Vernon GC 75
Bantam 2nd Low Net Will Lockwood – Vernon GC 67

     RESULTS – SHANNON LAKE GOLF CLUB – APRIL 28, 2019

OVERALL LOW GROSS – 75

Justin Towill

Kelowna GCC

OVERALL LOW NET – 69

Ryan Tattersall

Two Eagles Golf Club

Flight A – 17 – 18 Yrs
Junior Low Gross Brandon Frechette – Okanagan GCC 77
Junior Low Net Cole De Gruchy – Kelowna GCC 69
Junior 2nd Low Gross Cam Davie – Penticton GC 78
Junior 2nd Low Net Breanna MacPherson – Two Eagles GC 74
 

Flight B – 15 – 16 Yrs

   
Juvenile Low Gross Jeremy Laverdiere – Kelowna GCC       76
Juvenile Low Net Armann Deol – Osoyoos Desert GC 71
Juvenile 2nd Low Gross Adam Niles – Rivershore Golf Links 65
Juvenile 2nd Low Net Graysen Lesiuk – Kelowna GCC 73
 

Flight C – 14 Yrs and under

 
Bantam Low Gross Braxton McDonald – Vernon GCC 72
Bantam Low Net Cameron Bibby-Fox – Kelowna GCC 65
Bantam 2nd Low Gross Cooper Humphreys – Vernon GC 76
Bantam 2nd Low Net Lucas Badger – Penticton GC 66

 

RESULTS – TWO EAGLES GOLF CLUB – APRIL 27, 2019

    Overall Low Gross – 66                Overall Low Net  – 63  

   Cooper Humphreys                        Jeremy Laverdiere

        Vernon GCC                                      Kelowna GCC      

Flight A – 17 – 18 Yrs

Junior Low Gross Justin Towill – Kelowna GCC 69
Junior Low Net Breanna MacPherson – Two Eagles GC 66
Junior 2nd Low Gross Brandon Frechette – Okanagan GCC 70
Junior 2nd Low Net Kaeden Miles – Kelowna GCC 66

 Flight B – 15 – 16 Yrs

Juvenile Low Gross Jake Sabbagh – Kelowna GCC 69
Juvenile Low Net Jaiden Severson – Two Eagles 65
Juvenile 2nd Low Gross Adam Niles – Rivershore Golf Links 73
Juvenile 2nd Low Net Ryan Tattersall – Two Eagles GC 66
 

Flight C – 14 Yrs and under

 
Bantam Low Gross Braxton McDonald – Vernon GCC 71
Bantam Low Net Cameron Bibby-Fox – Kelowna GCC 57
Bantam 2nd Low Gross Ryan Vest – Predator Ridge GCC 71
Bantam 2nd Low Net Marcus Hopley – Gallagher’s Canyon GCC 61

CLICK HERE TO VIEW THE ORDER OF MERIT THROUGH APRIL 21ST

RESULTS – SUMMERLAND G & CC – APRIL 21, 2019

    Overall Low Gross – 69                Overall Low Net  – 68    

            Kyle Mayner                                        Matt Hopley

           Kelowna GCC                        Gallagher’s Canyon GCC  

Flight A – 17 – 18 Yrs
Junior Low Gross Cam Davie, Penticton GC 73
Junior Low Net Brandon Frechette – Okanagan GC 72
Junior 2nd Low Gross Justin Towill – Kelowna GCC 75
Junior 2nd Low Net Kaeden Miles – Kelowna GCC 73
 Flight B – 15 – 16 Yrs
Juvenile Low Gross Jake Sabbagh – Kelowna GCC 75
Juvenile Low Net Graysen Lesiuk – Vernon GCC 72
Juvenile 2nd Low Gross Max Lockwood – Vernon GC 80
Juvenile 2nd Low Net

Juvenile 3rd Low Gross

Juvenile 3rd Low Net

Ryan Tattersall – Two Eagles GC

Jeremy Laverdiere – Kelowna GCC

Jaiden Severson – Two Eagles GC

73

84

77

 Flight C – 14 Yrs and under  
Bantam Low Gross Ryan Vest – Predator Ridge GCC 75
Bantam Low Net Lucas Badger – Penticton GC 67
Bantam 2nd Low Gross Cooper Humphreys, Okanagan GC 75
Bantam 2nd Low Net Oakley Mayner, Kelowna GCC
68

 

RESULTS – PENTICTON GOLF CLUB – APRIL 20, 2019

    Overall Low Gross – 75                Overall Low Net  – 75    

            Cam Davie                                       George Wilkins

Penticton Golf Club                             Okanagan Golf Club     

Flight A – 17 – 18 Yrs
Junior Low Gross Justin Towill – Kelowna GCC 78
Junior Low Net Jack McLennan Penticton GC 77
Junior 2nd Low Gross Brandon Frechette – Okanagan GC 84
Junior 2nd Low Net Kaeden Miles – Kelowna GCC 81
 Flight B – 15 – 16 Yrs
Juvenile Low Gross Kyle Mayner – Kelowna GCC 79
Juvenile Low Net Jake Sabbagh – Kelowna GCC 77
Juvenile 2nd Low Gross Matt Hopley – Gallagher’s Canyon GCC 80
Juvenile 2nd Low Net Graysen Lesiuk – Vernon GCC 79
 Flight C – 14 Yrs and under  
Bantam Low Gross Braxton McDonald, Vernon GC 71
Bantam Low Net Tuf Turnbull – Royal York GC 66
Bantam 2nd Low Gross Cooper Humphreys, Okanagan GC 79
Bantam 2nd Low Net Carter O’Neill – Penticton GC 71

 

CLICK HERE TO VIEW THE ORDER OF MERIT THROUGH SUNDAY, APRIL 15TH

RESULTS – FAIRVIEW MOUNTAIN GOLF CLUB APRIL 14, 2019

    Overall Low Gross – 72             Overall Low Net – 70     

            Matt Hopley                                Ethan Reiber

Gallagher’s Canyon GCC           Okanagan Golf Club

 

Flight A – 17 – 18 Yrs
Junior Low Gross Brandon Frechette – Okanagan GC 74
Junior Low Net Kaeden Miles – Okanagan GC 78
Junior 2nd Low Gross Cam Davie – Penticton GC 81
Junior 2nd Low Net Carleigh Quiring – Gallagher’s Canyon GCC 79
 

Flight B – 15 – 16 Yrs

Juvenile Low Gross Kyle Mayner – Kelowna GCC 77
Juvenile Low Net Jeremy Laverdiere – Kelowna GCC 74
Juvenile 2nd Low Gross Adam Niles – Rivershore Golf Links 81
Juvenile 2nd Low Net Jake Sabbagh – Kelowna GCC 79
 

Flight C – 14 Yrs and under

 
Bantam Low Gross Braxton McDonald Vernon  GCC 72
Bantam Low Net Will Lockwood – Vernon GC 75
Bantam 2nd Low Gross Ryan Vest – Predator Ridge GCC 78
Bantam 2nd Low Net Leo Biafore – Kelowna GCC 75

RESULTS – OSOYOOS DESERT GOLF CLUB – APRIL 13, 2019

    Overall Low Gross – 73                Overall Low Net – 68      

            Greyson  Lesiuk                        Cameron Bibby Fox

         Kelowna G & CC                         Okanagan Golf Club     

Flight A – 17 – 18 Yrs
Junior Low Gross Brandon Frechette – Okanagan GC 76
Junior Low Net George Wilkins – Okanagan GC 76
Junior 2nd Low Gross Cam Davie – Penticton GC 81
Junior 2nd Low Net Breanna MacPherson – Two Eagles GC 79
 

Flight B – 15 – 16 Yrs

Juvenile Low Gross Jeremy Laverdiere – Kelowna GCC 78
Juvenile Low Net Lewis McCombie – Two Eagles GC 70
Juvenile 2nd Low Gross Adam Niles – Rivershore Golf Links 78
Juvenile 2nd Low Net Ryan Tattersall – Two Eagles GC 71
 

Flight C – 14 Yrs and under

 
Bantam Low Gross Cooper Humphreys – Vernon  GCC 77
Bantam Low Net Lucas Badger – Penticton GC 69
Bantam 2nd Low Gross Ryan Vest – Predator Ridge GCC 78
Bantam 2nd Low Net Leo Biafore – Kelowna GCC 71

THE KELOWNA NOW NEWSPAPER PRINTED AN EXCELLENT RECAP OF THE ZONE 2 JUNIOR CHAMPIONSHIP & JUNIOR TOUR – CLICK ON THE LINK BELOW TO SEE THE FULL STORY

KELOWNA NOW ZONE 2 JUNIOR GOLF STORY LINK

https://www.kelownanow.com/files/files/images/_LJW9807cover.jpg

Order of Merit – 2018 – Final

 

ZONE 2 JUNIORS LEAD PENTICTON’S PEN HI TO A STRONG 8TH PLACE AAA HIGH SCHOOL CHAMPIONSHIP FINISH

Members of the Pen-Hi Lakers golf team are, from left: Rob Gunning (coach), Declan Riddle, Heming Sola, Cam Davie, Jackson Coates and Jack McLennan.  Click here for the full story.

ZONE 2’S, COLE WILSON LEADS ABERDEEN HALL TO 1ST “A” PROVINCIAL HIGH SCHOOL CHAMPIONSHIP.  CLICK HERE TO READ THE PUBLISHED NEWS STORY:

https://www.kelownanow.com/watercooler/sports/news/Sports/Cole_Wilson_leads_Aberdeen_Hall_to_provincial_golf_championship/

<who>Photo Credit: Contributed </who>The Aberdeen Hall Gryphons of Kelowna display the coveted B.C. School Sports senior A golf banner after winning the provincial title at the Osoyoos Golf Club on Tuesday. Members of the team are, from left, Cole Wilson, Rebecca Reitsma, Colton Piper, Kristian Isa and Brandon Chai.

 

 

 

2017 JUNIOR TOUR RESULTS

Congratulations to the Juvenile Zone 2 Team, winners of British Columbia Golf Povincial Juvenile Zone Team Championship.

From Left to Right: Adam Niles, Matt Hopley, Cole Wilson and Braeden Cooper

Congratulations also to Matt Hopley who finished third capturing the Bronze Medal.

NOTE:  In the reporting of results, the “A” Flight is the Junior Boys Flight, the “B” Flight is the Juvenile Boys Flight and the “C” Flight is the Bantam Boys Flight.

ORDER OF MERIT 2017 FINAL RESULTS

ORDER OF MERIT CHAMPION – WYATT BROOK

CLICK HERE FOR JUNIOR CHAMPIONSHIP RESULTS

2017 JUNIOR CHAMPION: NIK FEDERKO

2017 JUNIOR GIRLS CHAMPION: TIEGAN TAYLOR

ZONE 2 JUNIOR TEAM TO THE PROVINCIALS: L to R: MATT HOPLEY, NIK FEDERKO, WYATT BROOK AND RYLEY JOHNSON

ZONE 2 JUVENILE TEAM TO THE PROVINCIALS: L to R: MATT HOPLEY, GEORGE WILKINS, ADAM NILES. MISSING: COLE WILSON

ZONE 2 Junior Girl’s Team to the Provincials: TIEGAN TAYLOR AND EMMA SABBAGH with BARB SILVESTER, ZONE 2 LADIES CAPTAIN

TALKING ROCK RESULTS – JUNE 4TH

Talking Rock Junior Tour Winner: KYLE MAYNER

SALMON ARM RESULTS – JUNE 3RD

Salmon Arm Junior Tour Winner: WYATT BROOK

GALLAGHER’S JUNIOR TOUR RESULTS

Gallagher g & CC Junior Tour Winner: EMMA SABBAGH

 

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]